Gostivar Dondurma

Mümtaz Kulak

“Gostivar” dondurmasının, ilk şubesi, Makedonya göçmeni bir Türk ailesinin ikinci kuşağı tarafından İstanbul Beykoz’da hizmete girdi.

1938 yılında Makedonya Gostivar’da doğan babamız Mümtaz Kulak, dondurma üretimini, Balkan tatlıları ve dondurmasını Gostivar kentinde öğrendi. 1959 yılında ailesi ile birlikte anavatanı Türkiye’ye dönüş yapan babamız, İstanbul’un Kadıköy ilçesine yerleşti ilk Balkan dondurmacısını “Roma Dondurma” adıyla Silivri ilçesi kıyıkent sitesinde 1975 yılında açtı. Uzun süre burada imalatı sürdürdü, dondurma ve tatlı üretimine 1979 yılında Tekirdağ ve Sapanca’da devam ettik.

Babamız 1998 yılında vefat edince, aynı geleneği çocukları olarak Çanakkale ve Maltepe’de sürdürdük.

Babamızdan devraldığımız mirası, şimdi Beykoz sahilinde “GOSTİVAR” markasıyla tescil ettirerek sürdürme kararı aldık.
Beykoz’da küçük bir dükkanda Gostivar Dondurması, Tulumba Tatlısı ve Balkanların ünlü Trileçe tatlısını üretip satışını yapmaya başladık. Dondurma çeşitleri günlük olarak, Beykoz’un köylerindeki çiftliklerden alınan taze süt ve taze meyveyle yapıyoruz. Tamamı organik malzemelerden yapılan ürünlerin hiç birinde katkı maddesi, gıda boyası ve tatlandırıcı kullanmıyoruz. 1975 yılında ne ise günümüzde de aynı şekilde sürdürmekteyiz.

Gostivar Dondurma